A sample was analyzed eleven times to determine the ratio of the number of atoms
ID: 892186 • Letter: A
Question
A sample was analyzed eleven times to determine the ratio of the number of atoms of the isotopes 66Ga and 71Ga, with x = 1.52793 and s = 0.00007. Find the 99% confidence interval for the sample. (Use the table to find t values.) There 2 answer for this problem..... A sample was analyzed eleven times to determine the ratio of the number of atoms of the isotopes 66Ga and 71Ga, with x = 1.52793 and s = 0.00007. Find the 99% confidence interval for the sample. (Use the table to find t values.) There 2 answer for this problem..... A sample was analyzed eleven times to determine the ratio of the number of atoms of the isotopes 66Ga and 71Ga, with x = 1.52793 and s = 0.00007. Find the 99% confidence interval for the sample. (Use the table to find t values.) There 2 answer for this problem..... A sample was analyzed eleven times to determine the ratio of the number of atoms of the isotopes 66Ga and 71Ga, with x = 1.52793 and s = 0.00007. Find the 99% confidence interval for the sample. (Use the table to find t values.) There 2 answer for this problem.....Explanation / Answer
n = 11
ratio of 66Ga vs 71 Ga
x = 1.52793 nd s = 0.00007
99% interval confidence -->
-1.53 to +1.53
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.