A sample of steam with a mass of 0.553 g and at a temperature of 100 C condenses
ID: 917250 • Letter: A
Question
A sample of steam with a mass of 0.553 g and at a temperature of 100 C condenses into an insulated container holding 4.25 g of water at 5.0 C.
Part A
Assuming that no heat is lost to the surroundings, what will be the final temperature of the mixture?
A sample of steam with a mass of 0.553 g and at a temperature of 100 C condenses into an insulated container holding 4.25 g of water at 5.0 C.
Part A
Assuming that no heat is lost to the surroundings, what will be the final temperature of the mixture?
Explanation / Answer
By using the heat of vaporization of water and the specific heat of water.
(0.522 g) x (2260 J/g) = 1179.72 J lost by the condensing steam.
Supposing all the heat lost by the steam heated the water in the cup then the heat energy change is
q = (1179.72 J) / (4.186 J/g·°C) / (4.25 g) = 66.3°C change
5.0°C + 66.3°C = 71.3°C
So now the problem becomes: Find the final temperature when 0.522 g of water at 100°C is mixed with 4.25 g of water at 71.3°C:
((0.522 g) x (100) + (4.25 g) x (71.3)) / (0.522 g + 4.25 g) = 74.4°C .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.