A sample of students from an introductory psychology class were polled regarding
ID: 3183669 • Letter: A
Question
A sample of students from an introductory psychology class were polled regarding the number of hours they spent studying for the last exam and the data is given below.
These data has mean=10.9 and sd= 5.6. What is the point estimate of population mean? Compute standard error of sample mean. Construct 95 % and 99 % confidence interval for the population mean. Interpret your result. How much is the margin of error in each case.
4.5
22
7
14.5
9
9
3.5
8
11
7.5
18
20
7.5
9
10.5
15
19
2.5
5
9
8.5
14
20
8
4.5
22
7
14.5
9
9
3.5
8
11
7.5
18
20
7.5
9
10.5
15
19
2.5
5
9
8.5
14
20
8
Explanation / Answer
here n=24
for std errror=std deviation/(n)1/2 =1.6166
also for 95% CI and 23 degree of freedom ;t =2.0687
margin of error =t*std error =3.3442
hence confidence interval =sample mean -/+ t*std error =7.5558 ; 14.2442
for 99% CI and 23 degree of freedom ;t =2.8073
margin of error =t*std error =4.5383
hence confidence interval =sample mean -/+ t*std error =6.3617 ; 15.4383
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.