The reaction 2CH4(g)C2H2(g)+3H2(g) has an equilibrium constant of K = 0.154. If
ID: 890544 • Letter: T
Question
The reaction 2CH4(g)C2H2(g)+3H2(g) has an equilibrium constant of K = 0.154. If 6.25 mol of CH4, 4.70 mol of C2H2, and 11.30 mol of H2 are added to a reaction vessel with a volume of 5.60 L , what net reaction will occur? The reaction has an equilibrium constant of = 0.154. If 6.25 of , 4.70 of , and 11.30 of are added to a reaction vessel with a volume of 5.60 , what net reaction will occur?
A - The reaction will proceed to the left to establish equilibrium.
B -The reaction will proceed to the right to establish equilibrium.
C -No further reaction will occur because the reaction is at equilibrium.
Explanation / Answer
Given :
Reaction :
2CH4(g)C2H2(g)+3H2(g)
Given :
equilibrium constant of K = 0.154. If 6.25 mol of CH4, 4.70 mol of C2H2, and 11.30 mol of H2 are added to a reaction vessel with a volume of 5.60 L
Solution:
Calculation of concentration of each species
[CH4]= 6.25 mol / 5.60 L= 1.116 M
[C2H2]=4.70 mol /5.60 L = 0.8392
[H2]= 11.30 mol /5.60 L = 2.018
Calculation of Qc
Qc = [C2H2][H2]3 / [CH4]2
Lets plug all the values in above equation
= (0.8392) (2.018)3 / (1.116)2
= 5.53
Kc for this reaction is 0.154
Since the value of Qc is greater than Kc so reaction will proceed to left to establish the equilibrium
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.