The ratio of the number of atoms of the isotopes Ga 69 and Ga 71 in eight sample
ID: 980026 • Letter: T
Question
The ratio of the number of atoms of the isotopes Ga 69 and Ga 71 in eight samples from different sources was measured in an effort to understand differences in reported values of the atomic mass of gallium. Sample 1- 1.5260, Sample 2- 1.52992, Sample 3-1.52592, Sample 4- 1.52731, Sample 5- 1.52894, Sample 6- 1.52804, Sample 7- 1.52685, and Sample 8- 1.52793. For the data of 4-3, find the % natural abundance for the two isotopes of gallium, including error estimates based on the mean and standard deviation of the ratio from 4-3. Hint, this is a two equation/two unknown problem.
Explanation / Answer
There are 8 Samples
Mean of 8 Samples = 1/8 * (1.5260 + 1.52992 + 1.52592 + 1.52731 + 1.52894 + 1.52804 + 1.52685 + 1.52793) = 1.52761375
Let the percentage of Ga-71 be x%
then percentage of Ga-69 be 1.52761375x%
1.52761375x% + x% = 100
x = 39.563%
Percentage of Ga-69 = 100 - 39.653 = 60.347%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.