The reaction 2CH 4 (g)?C 2 H 2 (g)+3H 2 (g) has an equilibrium constant of K = 0
ID: 789233 • Letter: T
Question
The reaction 2CH 4 (g)?C 2 H 2 (g)+3H 2 (g) has an equilibrium constant of K = 0.154. If 6.50mol of CH 4 , 4.20mol of C 2 H 2 , and 10.25mol of H 2 are added to a reaction vessel with a volume of 5.60L , what net reaction will occur? The reaction has an equilibrium constant of = 0.154. If 6.50 of , 4.20 of , and 10.25 of are added to a reaction vessel with a volume of 5.60 , what net reaction will occur?
choose correct answer below.
The reaction will proceed to the left to establish equilibrium.
The reaction will proceed to the right to establish equilibrium.
No further reaction will occur because the reaction is at equilibrium..
Explanation / Answer
concentration CH4 = 6.5 mol / 5.60 L = 1.16 M
concentration C2H2 = 4.20 mol / 5.60 L = 0.75 M
concentration H2 = 10.25 mol / 5.60 L = 1.83 M
Q = [C2H2] [H2]^3 / [CH4]^2 = 0 .75 ( 1.83)^2 / ( 1.16)^2 = 1.866 > K
the reaction will proceed to the left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.