A solution is made by dissolving 29.8g of sodium chromate, Na2CrO4, in enough wa
ID: 889974 • Letter: A
Question
A solution is made by dissolving 29.8g of sodium chromate, Na2CrO4, in enough water to make exactly 250mL of solution. Calculate the concentration (molarity) of Na2CrO4 in mol/L (M). A solution is made by dissolving 29.8g of sodium chromate, Na2CrO4, in enough water to make exactly 250mL of solution. Calculate the concentration (molarity) of Na2CrO4 in mol/L (M). A solution is made by dissolving 29.8g of sodium chromate, Na2CrO4, in enough water to make exactly 250mL of solution. Calculate the concentration (molarity) of Na2CrO4 in mol/L (M).Explanation / Answer
Na2CrO4 molar mass = 162 g/mol
Na2CrO4 mass = 29.8 g
Na2CrO4 moles = mass / molar mass
= 29.8 / 162
= 0.184
volume = 250 ml = 0.25 L
molarity = moles / volume (L)
molarity = 0.184 / 0.25
= 0.736 M
molarity of Na2CrO4 = 0.736 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.