Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Into a 125 or 250 mL Erlenmeyer flask add the following: 20mL of tap water using

ID: 888544 • Letter: I

Question

Into a 125 or 250 mL Erlenmeyer flask add the following:

20mL of tap water using a 20 mL volumetric pipette – pipettes are typically accurate to two decimal

places – so 20.00 mL is added.

5 mL of ammonia buffer (1.5m NH3/0.3 M NH4Cl)

2 mL of 0.001 M Na2MgEDTA solution (added to enhance the color change)

10 drops of calmagite indicator solution

Prepare a burette with 0.001 M Na2EDTA (in 0.1 M NH3) – the introduction describes how to prepare a burette.

Titrate the water sample with the EDTA until the sample changes from red to light blue.

Initial Volume

Final Volume

Trial 1 (Tap Water)

0 mL

4.55 mL

Trial 2 (Tap Water)

4.55 mL

11.09 mL

Trial 3 (Tap Water)

11.09 mL

15.20 mL

Unknown Water Sample

15.20 mL

37.00 mL

Calculate the hardness in ppm of water for each of your three trials for tap water. Report the average hardness of the tap water.

Initial Volume

Final Volume

Trial 1 (Tap Water)

0 mL

4.55 mL

Trial 2 (Tap Water)

4.55 mL

11.09 mL

Trial 3 (Tap Water)

11.09 mL

15.20 mL

Unknown Water Sample

15.20 mL

37.00 mL

Explanation / Answer

To prepare standard EDTA SOLUTION

Determine the moles of EDTA Required

Conc of edta sol= 0.001 mol/l

Vol of EDTA sol= 250 ml or 0.25 l

Moles of edta= conc of edta in mol/l x volume in litre

= 0.001 x 0.25= 2.5 × 10-4 mol/ litre

Mass of edta required to make 250 ml of 0.001 mol/ l solution

Molar mass= 372.24 g/ mol

Mass of edta required= moles × molar mass = 2.5 × 10-4 × 372.24 = 0.09306 g

Calculations

Volume of edta used for titration

So average titre used is 15.2 ml ÷ 3= 5.1 ml

Conc of edta= 0.001 mol/ l; vol of edta sol = average titre = 5.1 × 10-3 l

Moles of edta= conc × volume = 0.001 × .1 × 10 -3= 5.1 × 10 -6 mol

Write standard equations

So 1 mole M+2= ( calcium and magnesium ions) react with one mole edta

So 5.1 ×10-6 moles of edta react with 5.1 × 10-6 moles of M+2

Total hardness ( calcium and magnesium)

Concentration M+2 moles M+2 ÷ vol in litre

Vol of water used = 20 ml or 20 × 10-3 l

= 5.1 × 10-6 × 20 × 10-3= 102 × 10-9= 1.02 × 10-7 mol/l or ppm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote