An ideal gas mixture containing 25.0 mol% fluorine and 75.0 mol% carbon monoxide
ID: 884641 • Letter: A
Question
An ideal gas mixture containing 25.0 mol% fluorine and 75.0 mol% carbon monoxide is to be prepared by allowing gaseous fluorine to fill an evacuated 35.0 L cylinder to a pressure of 3.45 bar. The temperature is 260 K. a) What mass of carbon monoxide gas CO must then be added to the cylinder to give the desired composition, if the volume of the cylinder and temperature remain constant? b) What is the total pressure of the final gas mixture?
469 g, 4.60 bar
1.67 g, 0.442 bar
469 g, 13.8 bar
212 g, 0.442 bar
15.0 g, 13.8 bar
1.67 g, 17.3 bar
15.0 g, 17.3 bar
52.1 g, 20.7 bar
52.1 g, 4.60 bar
212 g, 20.7 bar
a.469 g, 4.60 bar
b.1.67 g, 0.442 bar
c.469 g, 13.8 bar
d.212 g, 0.442 bar
e.15.0 g, 13.8 bar
f.1.67 g, 17.3 bar
g.15.0 g, 17.3 bar
h.52.1 g, 20.7 bar
i.52.1 g, 4.60 bar
j.212 g, 20.7 bar
Explanation / Answer
For F2:
use P*V= n*R*T
3.45 bar * 35 L = n*8.314*102 L bar K1 mol1 * 260
n = 5.59 mol
a)
number of moles of CO = (75/25) * 5.59
= 16.77 mol
molar mass of CO = 12+16 = 28 gm
mass of CO =n* molar mass
=16.77 * 28
= 469 gm
Answer: 469 gm
b)
Total moles = 5.59 +16.77 = 22.36 mol
use P*V= n*R*T
P * 35 L = 22.36*8.314*102 L bar K1 mol1 * 260
P = 13.8 bar
Answer: 13.8 bar
Answer is option c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.