Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An ideal gas has the following initial conditions. Vi = 500 cm^3 Pi = 3atm Ti =

ID: 3896133 • Letter: A

Question

An ideal gas has the following initial conditions.
Vi = 500 cm^3
Pi = 3atm
Ti = 373K
What is its final temperature if the pressure is reduced to 1atm and the volume expands to 1000 cm^3?


A cubic meter of some material is lowered into a lake on a strong cable. If the buoyant force is 10,000N and the tension force is 62000N, what is the mass of the material? density of water = 1000kg/m^3
An ideal gas has the following initial conditions.
Vi = 500 cm^3
Pi = 3atm
Ti = 373K
What is its final temperature if the pressure is reduced to 1atm and the volume expands to 1000 cm^3?


A cubic meter of some material is lowered into a lake on a strong cable. If the buoyant force is 10,000N and the tension force is 62000N, what is the mass of the material? density of water = 1000kg/m^3
An ideal gas has the following initial conditions.
Vi = 500 cm^3
Pi = 3atm
Ti = 373K
What is its final temperature if the pressure is reduced to 1atm and the volume expands to 1000 cm^3?


A cubic meter of some material is lowered into a lake on a strong cable. If the buoyant force is 10,000N and the tension force is 62000N, what is the mass of the material? density of water = 1000kg/m^3

Explanation / Answer

p1*v1/T1 = p2*v2/T2


final temprature T2 = 248.67 K


part 2 :

mg = 62000 +10000

  

g = 10 m/sec.sec

  

m = 7200 kg.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote