An ideal gas in a balloon is kept in thermal equilibrium with its constant-tempe
ID: 1489710 • Letter: A
Question
An ideal gas in a balloon is kept in thermal equilibrium with its constant-temperature surroundings. How much work is done by the gas if the outside pressure is slowly reduced, allowing the balloon to expand to 8 times its original size? The balloon initially has a pressure of 330 Pa and a volume of 0.9 m3. The ideal gas constant is R = 8.314 J/mol · K.
A. 7.8 J
B. 2400 J
C. 620 J
D. 650 J
Please specify the correct answer choice at the bottom! Also, please show all work and do not present an answer that is not one of the choices! Thank you!
Explanation / Answer
Work done W = nRT ln( V ' / V )
Where V ' = final volume = 8 V
V = Initial volume
From ideal gas equation , PV = nRT
So, work done W = PV ln( V ' / V )
= 330 Pa x 0.9 m 3 x ln( 8V / V )
= 297 x ln (8)
= 617.6 J
~ 620 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.