An ideal gas expands at a constant total pressure of 3.4 atm from 500 mL to 650
ID: 1481584 • Letter: A
Question
An ideal gas expands at a constant total pressure of 3.4 atm from 500 mL to 650 mL . Heat then flows out of the gas at constant volume, and the pressure and temperature are allowed to drop until the temperature reaches its original value.
Part A
Calculate the total work done by the gas in the process.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Calculate the total heat flow into the gas.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Here ,
initial volume , Vi = 500 ml
Vi = 500 *10^-6 m^3
final volume , Vf = 650 ml
Vf = 650 *10^-6 m^3
part A)
total work done = Pressure * (Vf - Vi)
total work done = 3.4 * 1.01 *10^5 * (650 *10^-6 - 500 *10^-6)
total work done =51.5 J
the total work done by the gas is 51.5 J
part B)
total heat flow = - total work done
total heat flow = -51.5 J
the total heat flow from the gas is 51.5 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.