An iceboat is at rest on a frictionless frozen lake a sudden wind exerts a const
ID: 1509954 • Letter: A
Question
An iceboat is at rest on a frictionless frozen lake a sudden wind exerts a constant force of 250 N, toward the east, on the boat. Due to the angle of the sail, the wind causes the boat to slide in a straight line for a distance of 6.0 m in a direction 25degree north of east. What is the kinetic energy of the iceboat at the end of that 6.0 m ? Number units the tolerance is +/- 2% By accessing this Question Assistance, you will learn you earn points based on the point potential policy by your instructor.Explanation / Answer
As per law of conservation of energy,
Work done = Change in Kinetic energy
Initial kinetic energy = 0
Hence, work done = Final kinetic energy
Work done W = F*d*cos(theta)
W = 250*6*cos(25*) = 250 * 6 *0.9063
W = 1359.45 J
Hence K.E. = 1359.45 J
If you require answer in 1 decimal then answer will be 1359.4 J and without decimal then 1359 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.