An iceboat has a mass of 285 kg and is on a frictionless frozen lake when a sudd
ID: 1413620 • Letter: A
Question
An iceboat has a mass of 285 kg and is on a frictionless frozen lake when a sudden wind exerts a constant force of 208 N, toward the east, on the boat. Due to the angle of the sail, the wind causes the boat to slide in a straight line for a distance of 7.5 m in a direction 33 degree north of east. What is the work done by the wind during this motion? 1306.3J The boat initially was moving at a speed of 1.5 m/s. Assuming that no other forces do work, what is the speed of the boat at the second location? 3.03 m/sExplanation / Answer
Mass m=285 kg
Force F=208 N
Distance S=7.5 m
Angle=33°
This concept belongs to work energy and power
According to work energy Theorem
(A) the work done W=
FS cos(theta)=208×7.5×cos(33°)=1308.3J
(B) ans
Initial velocity u=1.5 m/s
Basing on work energy Therom
W=1/2 m(V^2-u^2)
1308.3=0.5×285(v^2-2.25)
9.2=v^2-2.25
V^2=11.45
V=3.384 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.