Glucose (C 6 H 12 O 6 ) is one of the most common sugars in biological systems a
ID: 884397 • Letter: G
Question
Glucose (C6H12O6) is one of the most common sugars in biological systems and it is largely used as an energy source. Typically, the glucose is metabolized through a series of reactions to form CO2, liquid water and a lot of energy. Suppose you ate a candy bar that contained 33.0 grams of glucose, then what is the maximum amount of work that this fuel can provide to you? Give the value as a positive number (since we are interested in the "work" being exported from the system). The delta-G for glucose is -910.4 kJ/mol while the rest of the delta-G values are in the appendix of the textbook. The units for the final answer are kJ.
Explanation / Answer
molar mass of glucose = 180 g / mol
mass of glucose given = 33 g
moles of glucose = mass / molar mass
= 33 / 180
= 0.183
The delta-G for glucose is -910.4 kJ/mol
decreasing in free energy of glucose is equal to work done by the system
- delta G = W
so work = 910 .4 kJ/mol
1 mole glucose gives -----------------------------> 910 .4 kJ work or energy
0.183 moles glucose gives -----------------------> ????
work = 910.4 x 0.183 = 167 kJ
maximum amount of work this fuel can provide = 167 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.