A. In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.393 M a
ID: 881200 • Letter: A
Question
A. In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.393 M aqueous solution of triethanolamine, C6H15O3N to be10.664. Use the information she obtained to determine the Kb for this base. Kb(experiment) =
B.In the laboratory, a general chemistry student measured the pH of a 0.393 M aqueous solution of ammonia to be 11.438. Use the information she obtained to determine the Kb for this base. Kb(experiment) =
C.The pH of an aqueous solution of 0.393 M phenol (a weak acid) , C6H5OH, is
D.
The hydronium ion concentration of an aqueous solution of 0.393 M formic acid, HCOOH (Ka = 1.80E-4) is
[H3O+] = _____M
Explanation / Answer
A)
pOH = 14 - 10.664 = 3.336
[OH-]= 10^-3.336 = 0.000461
the equilibrium is
C5H15O3N + H2O <=> C5H15O3NH+ + OH-
at equilibrium [OH-]= [C5H15O3NH+]
Kb = [OH-][C5H15O3NH+]/ [C5H15O3N] = (0.000461)(0.000461) / 0.393 =5.40 x 10-7
B)
pOH = 14 - 11.438 = 2.562
[OH-]= 10^-2.562 = 0.00274
NH3(aq) + HOH(l) <==> NH4+ + OH-
Kb = [NH4+] [OH-] / [NH3]
Kb = [0.00274][0.00274]/ [0.393] = 1.91 x 10-5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.