A. If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to I s
ID: 1438695 • Letter: A
Question
A. If the current in the solenoid is ramped at a constant rate from zero to Is= 2.90 A over a time interval of 83.0 ms, what is the magnitude of the emf in the outer coil while the current in the solenoid is changing?
B. What is the mutual inductance between the solenoid and the short coil?
C. Now reverse the situation. If the current in the short coil is ramped up steadily from zero to Ic= 3.10 A over a time interval of 29.0 ms, what is the magnitude of the emf in the solenoid while the current in the coil is changing?
Explanation / Answer
B .)
The mutual inductance = o*A1*ns*Nc = (note convert ns to turns per meter)
n=180 turns/cm =26000 turns/m
a)
o**0.0260^2*18000*20 = 9.607x10^-4 V
c)
so emf = M*di/dt = 9.607x10^-4 *3.1/0.029 = 0.10269 = 1.026x10^-9V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.