A certain substance has a heat of vaporization of 57.85kJ/mol. At what kelvin te
ID: 875011 • Letter: A
Question
A certain substance has a heat of vaporization of 57.85kJ/mol. At what kelvin temperature will the vapor pressure be 4.00 times higher than it was at 307 K?I need help solving and working through this problem. Please help. A certain substance has a heat of vaporization of 57.85kJ/mol. At what kelvin temperature will the vapor pressure be 4.00 times higher than it was at 307 K?
I need help solving and working through this problem. Please help.
I need help solving and working through this problem. Please help.
Explanation / Answer
Solution :-
Given data
Heat of vaporization ?Hvap = 57.85 kJ/ mol
Initial temperature T1 = 307 K
Final temperature T2 = ?
Initial vapor pressure = 1 atm
Final vapor pressure = 4 atm ( since vapor pressure incease by 4 times so initial is assumed 1 and then final is 4 atm)
We need to use the Clausius-Clapeyron Equation
Formula is as follows
ln (P1/P2) = (?Hvap /R)* [(1/T2)-(1/T1)]
here R= gas constant =8.314 J/ mol K
now convert ?Hvap from kJ to Joules since R has unit of Joules
(57.85 kJ per mol * 1000 J) / 1 kJ = 57850 J/mol
lets put the values in the formula
ln(1/4) = (57850 J per mol / 8.314 J per mol .K) * [(1/T2)-(1/307 K)]
-1.386 = 6958.143 * [(1/T2)-(0.003257)]
-1.386 / 6958.143 = (1/T2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.