A certain sedentary person uses energy at an average rate of70 W. All this energ
ID: 1738526 • Letter: A
Question
A certain sedentary person uses energy at an average rate of70 W. All this energy has its ultimate origin in the sun. How muchmatter is converted to energy in the sun per day to supply thisperson?answer is 6.72 x 10-11kg how is this achived? A certain sedentary person uses energy at an average rate of70 W. All this energy has its ultimate origin in the sun. How muchmatter is converted to energy in the sun per day to supply thisperson?
answer is 6.72 x 10-11kg how is this achived? how is this achived?
Explanation / Answer
This is a perfect example of Einsteins famous equation E=Mc2 energy is equal to mass times the speed of light squared energy is equal to mass times the speed of light squared also you need to know that P=E/t E=Pt =70(86400) (Thereare 86400 seconds in one day) =6048000 Joules Now we use relativity E=Mc2 M=E/c2 =(6048000)/(3 x 108)2 =6.72 x 10-11 kg =6.72 x 10-11 kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.