A certain power station produces an electrical output of 700 MW, operating at 42
ID: 1289328 • Letter: A
Question
A certain power station produces an electrical output of 700 MW, operating at 42% efficiency. This plant uses a closed-circuit "dry" cooling system in which heat is expelled by cycling the cooling water through pipes which are in direct contact with air taken in from outside the plant. The fuel for the plant is lignite, which has a typical energy content of 15 MJ/kg.
(a) What is the mass of lignite consumed in 1.00 hour of operation of the plant?
(b) If the cooling water operates between a temperature of 90
Explanation / Answer
700 / .42 = 1670 MW = 1.67 * 10E9 Watts energy input at 42% efficiency
1670 MW - 700 MW = 970 MW energy wasted as heat
1.67 * 10E9 J/s * 3600 s/hr = 6 * 10E12 J energy input in 1 hr
6 * 10E12 J / 1.5 * 10E7 J/kg = 400,000 kg or about 400 metric tons
Heat energy = 9.7 * 10E8 * 3600 = 3.5 * 10E12 J
3.5 * 10E12 J / 4.19 J/cal = 8.3 * 10E11 cal heat output
1 cal / gm-deg * M * 60 deg = 8.3 * 10E11 cal
M = 1.4 * 10E10 gm = 1.4 * 10E7 kg cooling water needed
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.