At some temperature, K = 158 for the gas phase reaction What is the concentratio
ID: 852312 • Letter: A
Question
At some temperature, K = 158 for the gas phase reaction
What is the concentration of HF in an equilibrium mixture established by adding 4.03 mol each of H2 and F2 to a 1.00 L container at this temperature?
What would be the equilibrium concentration of HF if 3.48 mol HF were removed from the above equilibrium mixture?
At some temperature, K = 158 for the gas phase reaction What is the concentration of HF in an equilibrium mixture established by adding 4.03 mol each of H2 and F2 to a 1.00 L container at this temperature? What would be the equilibrium concentration of HF if 3.48 mol HF were removed from the above equilibrium mixture?Explanation / Answer
H2 + F2 <----> 2HF
also you should probably tell us (since this is gas) if the equilibrium constant, K , is a concentration equilibrium constant or a pressure equilibrium constant.
assuming with concentration, Kc, since not enough info to assume the K is Kp.
4.03 mol/1 L = 4 M of each H2 and F2
K= [HF]^2/[H][F]
H2 + F2 <----> 2HF
4.03 M 4.03 M 0 (initial condition)
-x -x +2x (change)
4.03-x 4.03-x 2x
158=(2x)^2/[(4.03-x)*(4.03-x)] use quadratic formula
x= 3.47 Moles
[HF]= 2x= 2*3.47 = 6.95 M
part B:
H2 and F2 concentration decreased by 3.47 M
remaining = (4.03-x)=(4.03-.3.47)= 0.56 Moles
we take out 4.03 moles, in a 1 L space, it's the same as 4.03 M
so 6.95 M-4.03M= 2.92 M
H2 + F2 <----> 2HF
0.56 M 0.56 M 2.92M
-x - x + 2x
0.56-x 0.56-x 2.92+2x
158= (2.92+2x)^2 / [(0.56-x)*(0.56-x)]
158=(2.92+2x)^2 / (0.56-x)^2=[(2.92+2x) / (0.56-x)]^2
square root both sides:
12.56 = (2.92+2x) / (0.56-x)
x=0.282 moles
[HF] = 2.92+2x = 3.48 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.