At point D in the figure below, the pressure and temperature of 2.00 mol of an i
ID: 3280358 • Letter: A
Question
At point D in the figure below, the pressure and temperature of 2.00 mol of an ideal monatomic gas are 2.00 atm and 360 K, respectively. The volume of the gas at point B on the PV diagram is three times that at point D and its pressure is twice that at point C. Paths AB and CD represent isothermal processes. The gas is carried through a complete cycle along the path DABCD. Determine the total amount of work done by the gas and the heat absorbed by the gas along each portion of the cycle. kJ kJ kJ by gas,tot kJExplanation / Answer
Given,
Pressure, P = 2 atm
Temperature, T = 360 K
Volume at point D: VD = n R TD / PD = 2 X 8.314 X 360 / 2 X 101.3 = 29.5 L
volume at point B: VB = VC = 3VD = 88.5 L
pressure at point C: PC =n R TC / VC = 2 X 8.206 X 10-2 X 360 / 88.5 = 0.667 atm
Similarly, B = 2 PC, then PB = 1.33 atm and TD = TC = 360K
temperature: TA = TB = PB VB / n R = 1.33 X 88.5 / 2 X 8.206 X 10-2 = 720K
pressure at A: PA = 2 PD = 4 atm
heat energy: QD-->A = 3 / 2 n R dT = 3/2 X 2 X 8.314 X (720-360) = 8.98 kJ
heat energy: QA-->B = nRT ln( VB / VA ) = 2 X 8.314 X 720 X ln ( 88.5 / 29.5 ) = 13.1 kJ
heat energy: QB-->C = 1 / 2 nR(TC-TB ) = 1 /2 X 2 X 8.314 X (360-720) = -8.98kJ
heat energy: QC-->D =n RTln(VD/VC) = 2 X 8.314 X 360 X ln(29.5/88.5) = -6.58 kJ
hence, the total work done: Wtotal= 6.62 kJ
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.