At one point the average price of regular unleaded gasoline was $3.47 per gallon
ID: 2946278 • Letter: A
Question
At one point the average price of regular unleaded gasoline was $3.47 per gallon. Assume that the standard deviation price per gallon is $0.06 per gallon and use Chebyshevs inequality to answer the following. (a) What percentage of gasoline stations had prices within 4 standard deviations of the mean? (b) What percentage of gasoline stations had prices within 2.5 standard deviations of the mean? What are the gasoline prices that are within 2.5 standard deviations of the mean? (c) What is the minimum percentage of gasoline stations that had prices between $3.35 and $3.59? (a) At least 1% of gasoline stations had prices within 4 standard deviations of the mean. (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
a) from Chebychev at least (1-1/k2)*100=(1-1/42)*100=93.75% of gasoline...........
b)
at least (1-1/k2)*100=(1-1/2.52)*100=84.00% of gasoline prices are 2.5 std deviation frm mean
gasoline prices within 2 std deviaiton from mean =3.47-/+2.5*0.06=3.32 to 3.62
c)
as 3.35 and 3.59 are 2 std deviation from mean
hence at least (1-1/22)*100 =75.00% of gasoline prices between 3.35 and 3.59
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.