At point D in the figure below, the pressure and temperature of 2.00 mol of an i
ID: 1480633 • Letter: A
Question
At point D in the figure below, the pressure and temperature of 2.00 mol of an ideal monatomic gas are 2.00 atm and 360 K, respectively. The volume of the gas at point B on the PV diagram is three times that at point D and its pressure is twice that at point C. Paths AB and CD represent isothermal processes. The gas is carried through a complete cycle along the path DABCD. Determine the total amount of work done by the gas and the heat absorbed by the gas along each portion of the cycle.
Wby gas,tot=__________kJ
QDA=_________kJ
QAB=_________kJ
QBC=________kJ
Wby gas,tot=__________kJ
QDA=_________kJ
QAB=_________kJ
QBC=________kJ
QCD=________kJExplanation / Answer
VD = n R TD / PD
= 2 X 8.314 X 360 / 2 X 101.3 = 29.5 L
VB = VC = 3VD = 88.5 L
PC =n R TC / VC
PC = 2 X 8.206 X 10-2 X 360 / 88.5
PC = 0.667 atm
PB = 2 PC
PB = 1.33 atm
TD = Tc = 360K
TA = TB = PB VB / n R
= 1.33 X 88.5 / 2 X 8.206 X 10-2
= 720K
PA = 2 PD = 4 atm
QD-->A = 3 / 2 n R dT
QD-->A = 3/2 X 2 X 8.314 X (720-360)
QD-->A = 8.98 kJ
QA-->B = nRT ln( VB / VA )
QA-->B = 2 X 8.314 X 720 X ln ( 88.5 / 29.5 )
QA-->B = 13.1 kJ
QB-->C = 1 / 2 nR(TC-TB )
QB-->C = 1 /2 X 2 X 8.314 X (360-720)
QB-->C = -8.98kJ
QC-->D =n RTln(VD/VC)
QC-->D = 2 X 8.314 X 360 X ln(29.5/88.5)
QC-->D = -6.58 kJ
By adding the total value Wtotal = 6.62 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.