At some temperature, K = 292 for the gas phase reaction What is the concentratio
ID: 791796 • Letter: A
Question
At some temperature, K = 292 for the gas phase reaction
What is the concentration of HF in an equilibrium mixture established by adding 4.20 mol each of H2 and F2 to a 1.00 L container at this temperature?
What would be the equilibrium concentration of HF if 6.02 mol HF were removed from the above equilibrium mixture?
At some temperature, K = 292 for the gas phase reaction What is the concentration of HF in an equilibrium mixture established by adding 4.20 mol each of H2 and F2 to a 1.00 L container at this temperature? What would be the equilibrium concentration of HF if 6.02 mol HF were removed from the above equilibrium mixture?Explanation / Answer
(a) H2 + F2 ---> 2 HF
at equilibrium
[H2] = 4.2 - x
[F2] = 4.2 - x
[HF] = 2x
K = [HF]^2 / ([H2]*[F2]) = (2x)^2 / (4.2-x)^2 = 292
so 2x / (4.2-x) = 17.08
solve then
x = 3.75 M and [H2] = [F2] = 0.45 M ; [HF] = 2*3.75 = 7.5 M
(b) at new equilibrium
[H2] = [F2] = 0.45-x and [HF] = 7.5 - 6.02 + 2x = 1.48 + 2x
(1.48+2x) / (0.45-x) = 17.08
solve
x = 0.32 M and [H2] = [F2] = 0.45-0.32 = 0.13 M ; [HF] = 1.48 + 2(0.32) = 2.12 M
All the best
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.