Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5.00-wt% aqueous sulfuric acid solution (p =1.03 g/ml) flows through a 45-m lo

ID: 844545 • Letter: A

Question

A 5.00-wt% aqueous sulfuric acid solution (p =1.03 g/ml) flows through a 45-m long pipe with a 6.0 cm diameter at a rate of 87 L/min What is the molarity of sulfuric acid in the solution? How long (in seconds) would it take to fill a 55-gallon drum, and how much sulfuric acid (lbm) would the drum contain? (You should arrive at your answers with two dimensional equations) The mean velocity of a fluid in a pipe equals the volumetric flow rate divided by the cross sectional area normal to the direction of flow. Use the information to estimate how long (in seconds) it takes the solution to flow from the pipe inlet to the outlet)

Explanation / Answer

Sulfuric acid has a molecular mass of 98.08 g/mol

1.03 g/mL = 1030 g/L

( 5 g H2SO4 / 100g solution )( 1030 g/L ) / 98.08 g/mol = 0.5250 moles/L

b)..................................

1 liter = 0.264 gallon

(87 L/min)(0.264 gallon/L)( 1 min/60 sec ) = 0.3828 gal/sec

( 55 gal ) / ( 0.3828 gal/sec ) = 144 seconds

? = ( 1030 g/L )( 1 L/0.264 gallon )( 1 lbm/453.6 g ) = 8.601 lbm/gal

( 55 gal )( 8.601 lbm/gal ) = 473 lbm

c)..................................

A = ?D

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote