A 5.00 mH inductor has a current of 7.50 mA flowing through it, while a 5.00 mF
ID: 1696177 • Letter: A
Question
A 5.00 mH inductor has a current of 7.50 mA flowing through it, while a 5.00 mF capacitor holds a charge of 7.50 mC. (a) What is the magnetic potential energy stored in the inductor? (b) What is the electric potential energy stored in the capacitor? (c) The inductance and the capacitance are both tripled. What is the ratio of the new potential energy in the inductor to the old, and of the new potential energy in the capacitor to the old? (d) The inductance and capacitance are returned to their original values, and the current and the capacitor's stored charge are both doubled. Now what are the ratios of the new potential energies to the old?Explanation / Answer
energy stored in inductor =1/2Li^2
in capacitor = q^2/2C
hence
a)140.625*10^(-9)
b) 5.625*10^(-3)
c) ratio in inductor =3
in capacitor =1/3
d) in inductor = 4
in capacitor =4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.