A 5.0-kg block is attached to an ideal massless spring whose spring constant is
ID: 1393952 • Letter: A
Question
A 5.0-kg block is attached to an ideal massless spring whose spring constant is 125 N/m. The block is pulled from its equilibrium position at x= 0.00 m to a position at x= +0.687 m and is released from rest. The block then executes lightly damped oscillation along the x-axis, and the damping force is proportional to the velocity. When the block first returns to x= 0.00 m, its x component of velocity is -2.0 m/s and its x component of acceleration is +5.6 m/s2.
(a) What is the magnitude of the acceleration of the block upon release at x= +0.687 m?
(b) Find the damping constant b.
Explanation / Answer
a)
m = mass = 5 kg
k = spring constant = 125 N/m
X = stretch in the spring = 0.687 m
the force on the block when the spring is stretched
F = kX
ma = kx (since F = ma)
a = (125) (0.687) / (5)
a = 17.175 m/s2
b)
the equation of motion of block under damping is given as ::
ma = -kx - bV
at x =0 , V = -2 m/s , a = +5.6 m/s2
(5) (5.6) = - (125) (0) - b (-2)
b = 14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.