A 5.0 kg block is pushed 8.0 m up a rough 36° inclinedplane by a horizontal forc
ID: 1765062 • Letter: A
Question
A 5.0 kg block is pushed 8.0 m up a rough 36° inclinedplane by a horizontal force of 79 N. If the initial speed of theblock is 2.4 m/s up the plane and a constant kinetic friction forceof 24 N opposes the motion, calculate the following. (1) the work done by the frictional force (2) the final kinetic energy of the block A 5.0 kg block is pushed 8.0 m up a rough 36° inclinedplane by a horizontal force of 79 N. If the initial speed of theblock is 2.4 m/s up the plane and a constant kinetic friction forceof 24 N opposes the motion, calculate the following. (1) the work done by the frictional force (2) the final kinetic energy of the blockExplanation / Answer
mass m = 5 kg distance S = 8 m angle = 36 degrees horizontal force F = 79 N Initial speed u = 2.4 m / s kinetic frcitinal force f = 24 N ( 1) . work done by frictional force W = f S = 192J (2). final kinetic energy K ' = ? work done by external force W ' = F cos * S = 511.29 J work done by gravity = mg cos * S W" = 317.13 J net work done w = W ' - W - W " = 2.155 J we know net work = change in kinetic energy w = K - K ' final kinetic energy K ' = K -w where K = initial kinetic energy = ( 1/ 2) m u ^2 = 14.4 So, K ' = 12.24 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.