A 5-kg object can move along the x-axis. It is subjected to a force F in the pos
ID: 1298290 • Letter: A
Question
A 5-kg object can move along the x-axis. It is subjected to a force F in the positive x direction; a graph of F as a function of time t is shown. Over the time the force is applied change in the velocity of the object is: A) 0.8 m/s B) 1.1 m/s C) 1.6 m/s D) 2.3 m/s E) 4.0 m/s 4. A 2.5-kg ball and a 5.0-kg ball have an elastic collision. Before the collision, the 2.52-kg ball was at rest and the other ball had a speed of 3.5 m/s. What is the kinetic energy of the 2.5-kg ball after the collision? A) 1.7 J B) 3.4 J C) 8.1 J D) 14 J E) 27 JExplanation / Answer
CHANGE IN VELOCITY = impulse/mass = 2*3/5 = 6/5 = 1.2 m/sec...
so the option is B) 1.1 m/s
4) speed of the 2.5 kg ball is V2 = 2*m1*u1/(m1+m2) = 2*5*3.5/(2.5+5) =
V2 = 4.67 m/sec...
K.E is K = 0.5*m*v^2 = 0.5*2.5*4.67^2 = 27.26 J
sio the correct option is E) 27 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.