A 5 kg mass slides down a frictionless slope starting from 18 m above the ground
ID: 1367555 • Letter: A
Question
A 5 kg mass slides down a frictionless slope starting from 18 m above the ground. It then slides over a horizontal rough patch 2 m in length with an unknown coefficient of kinetic friction. it then falls another 7 m before sliding into a spring with spring constant 1.65 kN/m. The spring is compressed by 1.2 m before stopping the mass.
What is the coefficient of kinetic friction? ( draw a piucture, a FBD, and break down any off axis vectors into components)
Thanks for the help. It is greatly appreciated.
Explanation / Answer
initial energy = mgh
initial energy = 5 * 9.8 * (18 + 7)
final energy = 0.5 * k * x^2
final energy = 0.5 * 1.65 * 10^3 * 1.2^2
difference in initial and final energies = energy lost in patch due to friction
5 * 9.8 * (18 + 7) - 0.5 * 1.65 * 10^3 * 1.2^2 = k * 5 * 9.8 * 2
coefficient of kinetic friction k = 0.377
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.