A 49.3-g golf ball is driven from the tee with an initial speed of 51.6 m/s and
ID: 2144467 • Letter: A
Question
A 49.3-g golf ball is driven from the tee with an initial speed of 51.6 m/s and rises to a height of 33.4 m. (a) Neglect air resistance and determine the kinetic energy of the ball at its highest point. (b) What is its speed when it is 6.98 m below its highest point?
Explanation / Answer
KE f = 1/2mVo2 - mgh
0.5x0.0493(51.6)^2 - 0.0493x9.81x33.4 = 49.4787618J
Vf = sq root (51.6^2 - 2(9.81x26.42)) = 46.3055029127m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.