A 47.0-g golfball is driven from the tee with an initial speed of 52.0 m/s and r
ID: 1619606 • Letter: A
Question
A 47.0-g golfball is driven from the tee with an initial speed of 52.0 m/s and rises to a height of 24.6. (A) neglect air resistance and determine the KE of the ball at its highest point. (B) what is its speed when it is 8.0 m below its highest point? A 47.0-g golfball is driven from the tee with an initial speed of 52.0 m/s and rises to a height of 24.6. (A) neglect air resistance and determine the KE of the ball at its highest point. (B) what is its speed when it is 8.0 m below its highest point? (A) neglect air resistance and determine the KE of the ball at its highest point. (B) what is its speed when it is 8.0 m below its highest point?Explanation / Answer
From the given question,
mass of ball (m)= 47g= 0.047kg
initial velocity of ball(u)= 52.0 m/s
maximum height(H)= 24.6m
A) Using conservation of energy
KE1 + PE1 = KE2 + PE2
(1/2) (0.047)(522) + (0.047)(10)(0) = KE2 + (0.047)(10)(24.6)
63.544 + 0 = KE2 + 11.562
KE2= 51.982
KE of ball at highest point is 52J
B) Height 8.0m below its highest point is 24.6-8=16.6m
Using conservation of energy
KE1 + PE1 = KE2 + PE2
(1/2) (0.047)(522) + (0.047)(10)(0) = (1/2)(0.047)(v2) + (0.047)(10)(16.6)
dividing both sides by (1/2)(0.047)
2704 + 0 = v2 + 332
v2 = 2372
v=48.7m/s
speed when 8.0m below its highest point is 48.7m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.