A 45kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 0.70rev/s . Her ar
ID: 2299169 • Letter: A
Question
A 45kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 0.70rev/s . Her arms are outstretched as far as they will go. In this orientation, the skater can be modeled as a cylindrical torso (40kg , 20 cm average diameter, 160 cm tall) plus two rod-like arms (2.5 kg each, 66cm long) attached to the outside of the torso. The skater then raises her arms straight above her head, where she appears to be a 45 kg, 20-cm-diameter, 200-cm-tall cylinder.
What is her new rotation frequency, in revolutions per second?
Explanation / Answer
R=D/2 =0.1 m
Initial Moment of inertia
I1=(1/2)*M*R2 +2*[(1/12)*m*L2+m*(R+L/2)^2]
I1=(1/2)*40*0.12+2[(1/12)*2.5*0.662 +2.5*(0.1+0.66/2)2]
I1=1.306 Kg-m2
Final Moment of inertai
I2=(1/2)*M*R2
I2=(1/2)*45*0.1^2 =0.225 Kg-m^2
By conservation of angular momentum
I1*W1=I2*W2
1.306*0.7=0.225*W2
W2=4.06 rev/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.