A 45.0 kg girl is standing on a 150 kgplank. The plank, originally at rest, is f
ID: 1743910 • Letter: A
Question
A 45.0 kg girl is standing on a 150 kgplank. The plank, originally at rest, is free to slide on a frozenlake, which is a flat, frictionless surface. The girl begins towalk along the plank at a constant velocity of 1.52 m/s relative to the plank. (a) What is her velocity relative to thesurface of ice?1 m/s
(b) What is the velocity of the plank relative to the surface ofice?
2 m/s (a) What is her velocity relative to thesurface of ice?
1 m/s
(b) What is the velocity of the plank relative to the surface ofice?
2 m/s
Explanation / Answer
Mass of the girl is m = 45 kg Mass of the plank is M = 168 kg combined velocity is v 1 +v2 = 1.51 m/s from momentum of conservation m1 v1 = m2 v2 m ( 1.51 m/s - v2 ) = M v2 -v2 = m / m + M ( 1.51 m/s ) = 45 kg / 45 kg + 168 kg * ( 1.51 m/s ) v2 = - 0.3190 m/s ( velocity of the plank relative to ice) v 1 = 1.82 m/s ( her velocity relative tosurface of ice )Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.