A 45 cm -diameter potter\'s wheel with a mass of 21 kg is spinning at 180 rpm. U
ID: 1780764 • Letter: A
Question
A 45 cm -diameter potter's wheel with a mass of 21 kg is spinning at 180 rpm. Using her hands, a potter forms a 14 cm-diameter pot that is centered on and attached to the wheel. The pot's mass is negligible compared to that of the wheel. As the pot spins, the potter's hands apply a net frictional force of 1.3 N to the edge of the pot.
If the power goes out, so that the wheel's motor no longer provides any torque, how long will it take the wheel to come to a stop? You can assume that the wheel rotates on frictionless bearings and that the potter keeps her hands on the pot as it slows.
Explanation / Answer
Use eqn,
Torque by friction = I*
-F*r= I*
-F*r= I*(wf-wi)/t
t= I*(wf-wi)/(-F*r)
Plug values.
F+1.3N, r=0.07m, I=1/2mr^2=1/2*21*0.225^2 = 0.53, wf=0rad/s, wi=18.85rad/s
t= [0.53(0-18.85)]/(1.3*0.07)
t= 109.8 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.