A 43 kg flywheel with a radius of gyration of 0.20 m is supported on a single be
ID: 2244183 • Letter: A
Question
A 43 kg flywheel with a radius of gyration of 0.20 m is supported on a single bearing at its center of rotation. The flywheel is spinning at a speed of 16 rads/s when a loss of lubrication causes the coefficient of friction between the 100 mm diameter bearing and flywheel to increase to mu(k)=0.30. Determine the time required for the friction to stop the flywheel from rotating. Also determine the angular displacement in this time period.
t=______________________________
theta=________________________
Explanation / Answer
inertia of flywheel = 43*0.2^2 = 1.72 kg m^2
intial angular speed , u = 16 rad/sec
frictional force = 43*9.8*0.3 = 126.42 N
frictional torque = 126.42*0.1 = 12.642 Nm
so... angular retardation (a) = torque / inertia = - 12.642/1.72 = -7.35 rad/sec2
final angular speed , v = 0
v = u + a*t
0 = 16 - 7.35*t
so... t = 16/7.35 = 2.176871 secs
also
v^2 = u^2 + 2*a*s
0 = 16^2 - (2*7.35*s)
so. angle s = 17.414966 radians = 17.414966 * 180 / ( pi ) = 997.804 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.