A 41.7-cm diameter disk rotateswith a constant angular acceleration of 2.9 rad/s
ID: 1679422 • Letter: A
Question
A 41.7-cm diameter disk rotateswith a constant angular acceleration of 2.9 rad/s2. It starts from restat t = 0, and a line drawn from the center ofthe disk to a point P on the rim of the diskmakes an angle of 57.3° with the positive x-axisat this time. (a) Find the angular speed of the wheel at t =2.30 s.rad/s
(b) Find the linear velocity and tangential acceleration of Pat t = 2.30 s.
linear velocity m/s tangential acceleration m/s2
c) Find the position of P (in degrees, with respect to the positivex-axis) at t = 2.30s.
° (a) Find the angular speed of the wheel at t =2.30 s.
rad/s
(b) Find the linear velocity and tangential acceleration of Pat t = 2.30 s.
linear velocity m/s tangential acceleration m/s2
c) Find the position of P (in degrees, with respect to the positivex-axis) at t = 2.30s.
° linear velocity m/s tangential acceleration m/s2
Explanation / Answer
Given radius = d /2 = 41.7 /2 = 0.2085 m
initial angularposition 0 = 57.30,
angularacceleration = 2.9 rad/s2
time t = 2.30 s,
initial angularvelocity 0 = 0
a. Finalangularvelocity = 0+ * t
2.3 = 0+ 2.9 * 2.3
2.3 = 8.7 rad/s
b. Linearvelocity v = r * = 0.2085 * 8.7
v = 1.81395 m/s
tangentialacceleration a = r* = 0.2085 * 2.9
a = 0.6045 m/s2
c. angulardisplacement = 0*t + (1/2) * *t2
= 0* 2.3 + 0.5 * 2.9 * 2.32 = 12.1945 rad.
1 rad = 1800/ => = 180* 12.1945 / 3.14 = 699.050
Finalposition of point P = +0 699.05 +57.3 = 756.340
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.