A 41.6-kg boy, riding a 2.35-kg skateboard at a velocity of +5.82 m/s across a l
ID: 1429924 • Letter: A
Question
A 41.6-kg boy, riding a 2.35-kg skateboard at a velocity of +5.82 m/s across a level sidewalk, jumps forward to leap over a wall. Just after leaving contact with the board, the boy's velocity relative to the sidewalk is 5.40 m/s, 8.82° above the horizontal. Ignore any friction between the skateboard and the sidewalk. What is the skateboard's velocity relative to the sidewalk at this instant? Be sure to include the correct algebraic sign with your answer.
Please Show work in a understandable fashion
Explanation / Answer
in horizontal direction
initial momentum=(41.6+2.35)*5.82=255.79
Final momentum=41.6*(5.4cos8.82)+2.35(vskateboard)=221.98+2.35(vskateboard)
initial momentum=Final momentum
255.79=221.98+2.35(vskateboard)
(vskateboard)=+14.39m/s relative to sidewalk
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.