A 49.7 kg sled starts at rest on a horizontal road. The coefficient of kinetic f
ID: 2180978 • Letter: A
Question
A 49.7 kg sled starts at rest on a horizontal road. The coefficient of kinetic friction between the sled and the road is ?k = 0.247. A man pulls the sled a distance 5.08 m along the ground by exerting a constant force of magnitude 430 N on a rope that makes a 28.4o angle above the horizontal. Find:a) the magnitude of the normal force exerted by the ground on the sled
N
b) the total work done by the man
J
c) the work done by the frictional force on the sled
J
d) the speed of the sled after it has moved 5.08 m
m/s
e) the rate at which the man is doing work after the sled has moved 5.08 m
W
Explanation / Answer
a)N=mg-F sin 28.4=282.54 b)W=F cos 28.4 * 5.08=1921.5 c)Wf=u*N * 5.08=354.52 d).5*m*v^2=W-Wf so v=7.94 d)rate=F cos 28.4 * v/2=1501.64
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.