A 5.0 kg block of steel with an initial temperature of 90°C is placed in a styro
ID: 1864578 • Letter: A
Question
A 5.0 kg block of steel with an initial temperature of 90°C is placed in a styrofoam cup containing 0.05 kg of ice at -10°C. Assuming that no heat escapes from the cup, what is the final temperature of the block? The specific heat of steel is 450 J/kg*K, specific heat of ice is 2090 J/kg*K, the latent heat of fusion of water is 3.33 X 105 J/kg, and the specific heat of water is 4186 J/kg*K
Options:
a.) Tfinal steel = -5.9°C
b.) Tfinal steel = 5.9°C
c.) Tfinal steel = 8.3°C
d.) Tfinal steel = 44.2°C
Explanation / Answer
heat loss = heat gain
heat loss by steel block = ms*cs*change in temperature
Qloss = 5*450*(363-T).....(1)
heat gain = 0.05*2090(0-(-263))+0.05*3.33*10^5+0.05*4186*(T-0).....(2)
from equations 1 and 2
816750-2250T = 27483.5+16500+209.3T
T = 314.2 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.