A 5.00 kg solid disk with radius R=1.00 m has three 4.00 kg point masses mounted
ID: 2281669 • Letter: A
Question
A 5.00 kg solid disk with radius R=1.00 m has three 4.00 kg point masses mounted at its outer edge. The 4.00 kg masses can be moved inward by a special apparatus.
a) What is the rotational inertial of this object about its center?
b) A string wrapped around the edge is used to apply a constant force F=8.00 N for 5.00s , find the angular speed and the Kinetic energy that results.
c) While already spinning, the 4.00 kg masses are move to a radius of 20.0cm. Find the new angular speed and kinetic energy (during this time F=0.)
Explanation / Answer
disc inertial = 1/2 M R2 =1/2x5x1x1=2.5
rotail inertial of masses mounted at outer edge = 3mR2 =3x4x1x1=12
a) total inertia = 14.5
torque =fXr = 8x1 =8 N-m =0.816 kg -m
torue = I x angular acceleration
angular acc =8/14.5 =.0563
angular velocity = angular acc x t =.0563*5=.281 rad/sec
k.e =1/2 i wxw=1/2x14.5x.281x.281=.572 kgm/2/sec2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.