Nitrogen monoxide reacts with chlorine gas according to the following equation.
ID: 832349 • Letter: N
Question
Nitrogen monoxide reacts with chlorine gas according to the following equation.
2NO(g) + Cl2(g) ---> 2NOCl(g)
This reaction is second order in [?NO] and first order in [Cl2?]. If the rate constant at a particular temperature is 180 M??2 s?1, what is d?[?NOCl]?/?dt when the initial concentration of NO is 0.35 M and the initial concentration of Cl2is 0.15 M?
(A) 3.3 M?/?s
(B) 6.6 M?/?s
(C) 19 M?/?s
(D) 38 M?/?s
Since there are 2 moles of NOCL, wouldn't you double the answer to get 6.6? Why or why not?
Explanation / Answer
rate = K3 [NO]^2[Cl2]^1
rate = 180 *(0.35)^2(0.15)^1
rate = 3.307 M/sec
as per the above chemical eq.
we can write
rate = +1/2[NO] = [Cl2] = - 1/2 [NOCl]
so
rate = -1/2[NOCl]
[NOCl] = -2*3.307 = 6.6 M/se
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.