Nitrogen and hydrogen react in the Haber process to form ammonia. All substances
ID: 826058 • Letter: N
Question
Nitrogen and hydrogen react in the Haber process to form ammonia. All substances are in the gas phase. If 0.461 atm of nitrogen and 0.611 atm of hydrogen react, what is the partial pressure of ammonia (in mmHg) when this reaction goes 69.3 complete. The volume and temperature are constant. Nitrogen and hydrogen react in the Haber process to form ammonia. All substances are in the gas phase. If 0.461 atm of nitrogen and 0.611 atm of hydrogen react, what is the partial pressure of ammonia (in mmHg) when this reaction goes 69.3 complete. The volume and temperature are constant.Explanation / Answer
N2+3H2----2NH3
Since, volume and temperature are constant, the partial pressure can be considered equivalent to number of moles and treated as such.
The reaction requires 3 times the number of moles of nitrogen than the moles of hydrogen to completely exhaust the reactants. Since, the partial pressure of hydrogen is less than 3 times of nitrogen partial pressure, N2 acts as the limiting agent. Therefore,
No. of moles of NH3 formed= 2 X (No. of moles of N2 used)
This is equivalent to,
Partial pressure of NH3= 2 X (Decrease in N2 partial pressure)= 2 X 0.461 X 69.3/100=0.638946 atm =0.638946*760 mmHg= 485.6 mmHg.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.