A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a h
ID: 820249 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
KgMoles of boron triflouride = 0.833/67.82 = 0.0123kg moles
volume = 10035.5 cubic cm = 10035.5 litre
so, max. temperaure = P*V/(n*R*T) = 696.75 K = 423.75 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.