Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a h

ID: 820751 • Letter: A

Question


A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a high - pressure gas reaction vessel. The vessel is a stainless - steel cylinder that measures 23.0cm wide and 27.6cm high. The maximum safe pressure inside the vessel has been measured to be 7.40 MPa. For a certain reaction the vessel may contain up to 0.440kg of carbon monoxide gas. Calculate the maximum safe operating temperature the engineer should recommend for this reaction. Write your answer in degrees Celsius. Be sure your answer has the correct number of significant digits.

Explanation / Answer


Volume V = volume of cylinder

= pi x (diameter/2)^2 x height

= 3.1416 x (23.0/2)^2 x 27.6 = 11467 cm3 = 0.011467 m3


Pressure P = 7.40 MPa = 7.40 x 10^6 Pa

Molar gas constant R = 8.314 J/mol.K


Moles of CO = n = mass/molar mass of CO

= 440/28.01 = 15.709 mol


Ideal gas equation: PV = nRT


Temperature T = PV/nR

= 7.40 x 10^6 x 0.011467/(15.709 x 8.314)

= 650 K = 377 deg C


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote