A chef is opening a new restaurant in Portland, Oregon, and wants to know how ma
ID: 3370377 • Letter: A
Question
A chef is opening a new restaurant in Portland, Oregon, and wants to know how many vegan meals he should prepare. 300 people will attend opening night. He knows that about 4% of people in Portland are vegan, and the approximate population of Portland is 600,000.
1. What is the probability that more than 5% of the people attending opening night will be vegans?
2. What is the probability that less than 3% of the people attending opening night will be vegans?
3. What is the probability that between 2.5% and 5.5% of the people attending opening night will be vegans?
Explanation / Answer
Ans:
Sampling distribution of sample proportion:
mean=p=0.04
standard deviation=sqrt(0.04*(1-0.04)/300)=0.0113
1)
z=(0.05-0.04)/0.0113
z=0.884
P(z>0.884)=0.1884
2)
z=(0.03-0.04)/0.0113
P(z<-0.884)=0.1884
3)
z(0.025)=(0.025-0.04)/0.0113=-1.326
z(0.055)=(0.055-0.04)/0.0113=1.326
P(-1.326<z<1.326)=P(z<1.326)-P(z<-1.326)=0.9076-0.0924=0.8152
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.