A charging bull elephant with a mass of 5230 kg comes directlytoward you with a
ID: 1752720 • Letter: A
Question
A charging bull elephant with a mass of 5230 kg comes directlytoward you with a speed of 4.45 m/s. You toss a 0.150-kg rubberball at the elephant with a speed of 7.91 m/s. When the ballbounces back toward you, what is its speed? How do you account forthe fact that the ball's kinetic energy has increased? Thanks! A charging bull elephant with a mass of 5230 kg comes directlytoward you with a speed of 4.45 m/s. You toss a 0.150-kg rubberball at the elephant with a speed of 7.91 m/s. When the ballbounces back toward you, what is its speed? How do you account forthe fact that the ball's kinetic energy has increased? Thanks!Explanation / Answer
ve=4.45 m/s vb = -7.91 m/s vb - ve = -7.91 - 4.45 = -12.36 v - ve = 12.36 v = 12.36+ve = 16.81 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.