For the reaction in the previous problem, that is, 1. 2HI(g) ? H 2 (g) + I 2 (g)
ID: 807742 • Letter: F
Question
For the reaction in the previous problem, that is,
1. 2HI(g) ? H2(g) + I2(g) Keq = 0.016
Initially a container contains 0.46 M HI and no product. What is the equilibrium concentration of H2?
2.For the reaction:
2HBr(g) ? H2(g) + Br2(g)
Initially a container contains 0.64 M HBr and no product. What is the equilibrium concentration of HBr if the equilibrium concentration of H2 is 0.16 M? (Hint provided in feedback.)
3.
For the reaction:
2HI(g) ? H2(g) + I2(g) Keq = 0.016
Initially a container contains 0.60 M HI, 0.038 M H2, and 0.15 M I2 at equilibrium. What is the new equilibrium concentration of H2, if the H2 concentration is increased by 0.124 M?
Explanation / Answer
here also , we first write ICE table
2HI(g) --------------H2(g) + I2(g) Keq = 0.016
Initial--- 0.6 M 0.038 0.15
New 0.6 0.038+0.124 M 0.15
change +2x -x -x
Final 0.6+2x 0.162-x 0.15-x
addition of H2 will take the reaction in backward direction . so concentration of HI must increase and that if I2 must decrease
Set up the equilibrium expression and solve for x
Keq = [H2] [I2] / [HI]^2
0.016 = (0.162-x) (0.15-x) / (0.60+2x)^2
x = 0.08874....
Plug in 0.08874 for x in the expressions for E in your ICE table:
[HI] = 0.77748 M
[H2] = 0.07326 M
[I2] = 0.06126 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.