For the reaction I2(g)+Br2(g)--->2IBr(g), Kc=280at 150 degrees C. Suppose that 0
ID: 764567 • Letter: F
Question
For the reactionI2(g)+Br2(g)--->2IBr(g), Kc=280at 150 degrees C. Suppose that 0.490 mol IBrin a 2.00-L flask is allowed to reach equilibrium at 150 degrees C. What is the equilibrilium concentration of I2? What is the equilibrilium concentration of Br2? For the reaction
I2(g)+Br2(g)--->2IBr(g), Kc=280at 150 degrees C. Suppose that 0.490 mol IBrin a 2.00-L flask is allowed to reach equilibrium at 150 degrees C. What is the equilibrilium concentration of I2? What is the equilibrilium concentration of Br2?
Explanation / Answer
2IBr(g) ----------> I2(g) + Br2(g)
0.490 0 0 (Initial moles)
0.490-2x x x ( Moles at equilibrium) , x = degree of dissociation
(0.490-2x)/2 x/2 x/2 ( molar concentration at equilibrium)
Now, Kc = ([I2] x [Br2])/ [IBr]2
280 = (x/2 . x/2 )/ { (0.490-2x)/2}2
280 = x2/ (0.490-2x)2
280 = {x/(0.490-2x)}2
16.7332 = x/ (0.490-2x) [ Taking square root]
x = 16.7332( 0.490 - 2x)
x = 8.2 - 33.46x
x = 8.2/34.46 = 0.23796 M
equilibrium concentration of I2 and Br2 = 0.23796 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.